Wizja
Polska realizująca prawa i zdrowie seksualne i reprodukcyjne.
Wysoka jakość zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego na każdym etapie życia.
Dostęp do wiedzy na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz do kompleksowej opieki zdrowotnej w tym zakresie.
Misja
Misją Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego jest edukacja, prowadzenie badań i kreowanie rekomendacji w zakresie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych w Polsce.
Cele
Celem jest zrzeszanie specjalistów z różnych dziedzin medycznych, prawnych, społecznych, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych i kolektywów społecznych działających na rzecz promowania pełni zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce.
Działania Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego skupiają się na czterech filarach:
Edukacja
- Edukowanie osób pacjenckich w zakresie praw pacjenta w ochronie zdrowia;
- Zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat praw i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce;
- Szkolenie pracowników ochrony zdrowia w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce.
Badania
- Prowadzenie badań w celu generowania i zbierania danych na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce;
- Rozwój ośrodków naukowych prowadzących badania naukowe w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce.
Rzecznictwo
- Tworzenie rekomendacji, stanowisk i dobrych praktyk w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce;
- Rzecznictwo na rzecz popularyzowania i zwiększenia świadomości społecznej na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce.
Budowanie społeczności
- Zrzeszanie osób, jednostek i organizacji w celu współpracy w zakresie działań zwiększających świadomość społeczną, edukację, prowadzenie badań i rzecznictwa na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w Polsce.
Obszary działania
Edukacja seksualna
Kompleksowa edukacja seksualna opierająca się na dowodach naukowych nauczana w Polskich szkołach na wysokim poziomie traktująca o pozytywnej seksualności, zwiększająca samoświadomość w zakresie możliwości decydowania o sobie, swoim zdrowiu i dobrostanie psychicznym i fizycznym młodzieży w Polsce.
Antykoncepcja
Wiedza, świadomość i dostęp do szerokiej gamy środków antykoncepcyjnych, w tym środków antykoncepcji awaryjnej w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
Aborcja
Wiedza, świadomość i dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji, zarówno za pomocą telemedycyny, jak i farmakologicznej i chirurgicznej terminacji ciąży.
Płodność
Wiedza, świadomość i dostęp do edukacji na temat płodności i szerokiej gamy usług opieki zdrowotnej w zakresie zapobiegania, diagnozowania i leczenia niepłodności.
Prawa reprodukcyjne
Realizacja pełni praw reprodukcyjnych w Polsce oraz zwiększanie autonomii jednostki w ramach podejmowania decyzji reprodukcyjnych.
Zdrowie LGBTQI+
Dostęp do inkluzywnej opieki zdrowotnej otwartej na różnorodność również w zakresie orientacji seksualnej oraz identyfikacji i ekspresji płci.
Infekcje przenoszone drogą płciową
Wiedza, świadomość i dostęp do edukacji i szerokiej gamy usług opieki zdrowotnej w zakresie zapobiegania, diagnozowania i leczenia infekcji przenoszonych drogą płciową.
Obszary działania realizowane są przez poszczególne sekcje funkcjonujące w ramach Towarzystwa.